Răspuns :
Presupunem V = 1L = 1000 cm^3 sol. HCl
ro = ms/V => ms = ro×V = 1,19×1000 = 1190g sol. HCl
C = md/ms×100 => md = C×ms/100 = 36,5×1190/100 = 434,35g HCl
Cn = md/Eg×Vs => md = Cn×Eg×Vs = 0,1×36,5×0,5 = 1,825g HCl
Se extrag din solutia de HCl 36,5%, 1,825g HCl si 500mL apa. Se dizolva intr-un balon cotat cu capacitatea de 500mL , 1,825g HCl si se aduce la semn cu apa distilata.
ro = ms/V => ms = ro×V = 1,19×1000 = 1190g sol. HCl
C = md/ms×100 => md = C×ms/100 = 36,5×1190/100 = 434,35g HCl
Cn = md/Eg×Vs => md = Cn×Eg×Vs = 0,1×36,5×0,5 = 1,825g HCl
Se extrag din solutia de HCl 36,5%, 1,825g HCl si 500mL apa. Se dizolva intr-un balon cotat cu capacitatea de 500mL , 1,825g HCl si se aduce la semn cu apa distilata.
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!