Energia de repaus a electronului se calculeaza din formula [tex]E=m_0c^2[/tex], unde [tex]m_0=9.1\cdot10^{-31}kg[/tex] reprezinta masa de repaus a electronului, iar c este viteza luminii. Sa facem calculul in joule mai intai, iar apoi facem conversia:
[tex]E=9.1\cdot10^{-31} \cdot (3\cdot 10^8)^2 J=81.9 \cdot 10^{-15} J[/tex]
Apoi, stim ca [tex]1J=6.24\cdot10^{18}eV[/tex], deci:
[tex]E=81.9\cdot10^{-15}\cdot 6.24\cdot10^{18}eV=511056eV[/tex]