Un corp cu masa m=100 g este lasat liber de la inaltimea de h=2m pe un plan inclinat care face unghiul ∡α =30°cu orizontala . Cunoscand coeficientul de frecare dintre corp si planul inclinat de 1 pe2√3 determinati lucrul mecanic efectuat de forta de greutate si forta de frecare pana in momentul in care corpul ajunge la baza planului inclinat .
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!