Răspuns :
5v + 8c = 136 /×7
7v + 16c = 248 /×5
35v + 45c = 952
35v + 80c = 1240
______________faci scădere
../......35c =288
c= 288:35
c= 8,22
1 kg de căpșuni costă 8,22 lei
5v + 8c = 136
5v +8×8,22=136
5v = 136- 65,76
v= 70,24÷5
v= 14,04
1 kg de vișine costă 14,04 lei
7v + 16c = 248 /×5
35v + 45c = 952
35v + 80c = 1240
______________faci scădere
../......35c =288
c= 288:35
c= 8,22
1 kg de căpșuni costă 8,22 lei
5v + 8c = 136
5v +8×8,22=136
5v = 136- 65,76
v= 70,24÷5
v= 14,04
1 kg de vișine costă 14,04 lei
5kg visine....8 kg capsuni....136 lei/×2
7kg visine....16kg capsuni...248 lei
10kg visine...16kg capsuni...272lei
7kg visine.....16kg capsuni.....248lei
10-7=3kg visine
272-248=24 lei ( 3kg visine)
24:3=8lei (1kg visine)
10×8=80 lei
272-80=192 (16kg capsuni)
192:16=12 lei ( 1 kg capsuni)
7kg visine....16kg capsuni...248 lei
10kg visine...16kg capsuni...272lei
7kg visine.....16kg capsuni.....248lei
10-7=3kg visine
272-248=24 lei ( 3kg visine)
24:3=8lei (1kg visine)
10×8=80 lei
272-80=192 (16kg capsuni)
192:16=12 lei ( 1 kg capsuni)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!