Un fermier vinde mere de 3 calitati:200 kg a 4,5 lei/kg;400 kg a 4,90 lei/kg;200 kg a 5,1 lei/kg. Cat a incasat in medie pe 1 kg de mere? Va rog ajutati-ma!!!Dau coroana!!
trebuie sa stiu 1)cate kg de mere intra in total in problema? avem 200+400+200=800 kg 2) cati lei s-au incasat pe toata cantitatea? avem 200*4,5+400*4,9+200*5,1=900+1960+1020=3880 acum aflam cat costa in medie 1 kg....3880: 800=4,75 sper ca ai inteles
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!