👤

Un fermier vinde mere de 3 calitati:200 kg a 4,5 lei/kg;400 kg a 4,90 lei/kg;200 kg a 5,1 lei/kg.
Cat a incasat in medie pe 1 kg de mere?
Va rog ajutati-ma!!!Dau coroana!!


Răspuns :

trebuie sa stiu 1)cate kg de mere intra in total in problema?
avem 200+400+200=800 kg
2) cati lei s-au incasat pe toata cantitatea?
avem 200*4,5+400*4,9+200*5,1=900+1960+1020=3880
acum aflam cat costa in medie 1 kg....3880: 800=4,75
sper ca ai inteles