👤

un televizor costa 480 lei. prețul lui se reduce cu 5%. cat va costa televizorul după reducere?

Răspuns :

480-5%=480x5:100= 2400:100=24 lei reducerea de 5%

480-24=456 lei va costa dupa reducere

[tex] \frac{5}{100} \: din \: 480 = (480 \times 5) \div 100 = 24 \: lei \\ 480 - 24 = 456 \: lei(costa \: televizorul \: acum)[/tex]