MAl = 27g/mol
MFe = 56g/mol
y-x = 1 (I)
2*27g......................................3*64g
2Al + 3CuSO₄ ⇒ Al₂(SO₄)₃ + 3Cu
x...............................................y
y = 192x/54 =32x/9
32x/9 - x = 1 ⇔ 23x/9 = 1 ⇔ 23x = 9 ⇒ x = 0,3913 g Al
y = 1,3913g Cu depus
Nu sunt sigur daca e bine