Răspuns :
Dupa un an va avea 15000 + 15000x8% = 15000(1+8/100) = 15000(100/100 + 8/100) = 15000*108/100 = 150*108 = 16200 lei
Dupa al doilea an va avea 16200 + 16200x8% = 16200(1 + 8/100) = 16200(100/100+8/100) = 16200 * 108/100 = 162 * 108 = 17496 lei
Dupa al doilea an va avea 16200 + 16200x8% = 16200(1 + 8/100) = 16200(100/100+8/100) = 16200 * 108/100 = 162 * 108 = 17496 lei
8% din 15000=8×15000/100=1200 lei dobânda în primul an
15000+1200=16200 lei depozit după un an
8% din 16200=8×16200/100=1296 lei dobânda în al 2-lea an
16200+1296=17496 lei depozit după 2 ani
Sper că te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!