👤

Calculati cantitatea de aer ( cu 20 % O₂ ) necesara arderii a 44,8 l pentan.

Răspuns :

C5H12 + 8O2 => 5CO2 + 6H2O + Q

n C5H12 = 44,8/22,4 = 2 moli

1 mol C5H12.........8×22,4 L O2
2 moli .....................x = 16×22,4 = 358,4 L O2

Vaer(20%O2) = 5×VO2 = 1792 L