👤

O placă de cupru cu masa de 10 g a fost introdusa in soluție de nitrat de argint cu masa de 100 g si cu partea de masă 10%. Peste un timp placa a fost scoasă din soluție, spălată, uscată și cantarita. Masa ei a devenit egală cu 11 g. Ce masa de argint s-a depus pe placa de cupru și care sant părțile de masă a sarurilor in soluție

Răspuns :

mi Cu = 10g
C = md/ms*100 => md = 10*100/100 = 10g AgNO₃
mf = 11g

64g......................................2*108g
Cu + 2AgNO₃ ⇒ Cu(NO₃)₂ + 2Ag
xg............................................yg

y = 108x/32 = 27x/8 

mf = mi -x+y ⇔ 11 = 10-x+y ⇒ y-x = 1 ⇔ 27x/8 -x = 1 ⇔ 19x/8 = 1 ⇔ 19x = 8 ⇒ x = 0,421g

y  = 1,421g Ag depus

2*108g Ag...............2*170g AgNO₃
1,421g.........................x = 2,236g 

md final = 10-2,236 = 7,763g

C = 7,763/10*100 = 77,63% AgNO₃
%Cu(NO₃)₂ = 22,367

Nu sunt sigur de rezolvare.