👤

Ajutor! La arderea 48 ml(c.n.) amestec CO și CO2 în exces de oxigen, volumul amestecului s-a micșorat cu 6 ml. Calculați partea de masă a CO și CO2 în amestec.
Mulțumesc


Răspuns :

V amestec = 48mL
Daca s-a micsorat volumul => se degaja un gaz sau ceva a determinat micsorarea volumului

CO + 1/2O2 => CO2 (se degaja)

V micsorat = VCO2 degajat = VCO = 6 mL

%CO = 6/48×100 = 12,5
%CO2 = 42/48×100 = 87,5