din 50000 kg se pierde in total 7% asta inseamna ca avem trebuie sa calculam 7% din 50000
50000×7÷100=3500
deci se pierd 3500 de kg
50000-3500=46500 kg
rezulta ca avem o productie de 20% din 46500
20%din 46500
46500×20÷100=9300
se produc 9300 kg zahar pe zi
9300 kg ×10 zile =93000 kg zahar