👤

Un om sapa în gradina ci o lopata. Lungimea părți metalice e de 24 cm iar a cozi de 120 cm. Pentru ridicarea fiecărei brazde el înfige partea metalica în întregime în pământ. Cu ce forță trebuie sa apese pe coada pt ridicarea brazde dacă forța opusa de brazda e de 800N.

Răspuns :

L partii metalice=24cm
L cozii=120cm
G=800N
F=?
Rezolvare:
L totala=L cozii+L partii metalice=24+120=144cm
F=G supra 2
F=800N pe 2
F=400N
Pentru rezolvarea acestei probleme de Fizica, am impresia ca trebuie impusa conditia de echilibru a parghiei ideale[,,momentul forței active(față de punctul de sprijin] este egal și de sens opus cu momentul forței rezistente;
MF=MR => F•bF=R•bR.
Cum R=800N iar bR=24 cm si bF=120 cm, atunci;
F=(R
•bR)/bF=800*24/120=160N.