5 zile.
1 zi - x
2 zi - 5*x
3 zi - 5*x + 5 = 30 Km.
30 - 5 = 25Km - distanța parcursă în a 2-a zi.
25=5*x
x = 25/5=5 - Distanța parcursă în prima zi.
lung. traseu = 5+25+30 = 60Km.
Ziua a 4-a și a 5-a presupunem că turistul își sfârșește și se întoarce tot pe traseul venit deci acesta nu mai avansează pe traseu.
Răs. În priam zi parcurge 5km iar traseul are o lungime de 60km