👤

Din calcar de puritate 85% se obtine carbidul necesar prepararii a 1904 L (c.n) de acetilena. Stiind ca impuritatile de carbid provin din calcar, puritatea carbidului este?

Răspuns :

CaCO3 + 4C => CaC2 + 3CO

CaC2 + 2H2O => C2H2 + Ca(OH)2

n = V/Vm = 1904/22,4 = 85 moli C2H2

nC2H2 = n CaC2 = 85 moli (pur)

n impur = 8500/85 = 100 moli

p = n pur/n impur×100 = 85/100×100 = 85%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari