👤

Un dispozitiv de stocare a informațiilor costa 450 lei. Initial pretul a fost marit cu 10% , dupa care a fost micșorat cu 20% din noul pret . Care este pretul final ?
Va rog prieteni am mare nevoie (este o problema cu metoda procentelor )


Răspuns :

450lei-----+10%___-20%-----?lei
10%----45 lei
450+45=495lei
20%-----99lei
495-99=396lei
450:10=45 ( cu cat a fost marit )
450+45=495 
495:20=28,15 ( cu cat s-a scazut )
495-28,15=6,85 lei

R=6,85 lei