👤

ajutati-ma va rog...

Ajutatima Va Rog class=

Răspuns :

nHCl = 0,2x0,5 = 0,1 moli 
2HCl + CuO = CuCl2 + H2O 
n CuO = 8/80 = 0,1 moli 
reactioneaza : 0,1 moli HCl + 0,05 moli CuO  ⇒ 0,05 moli CuCl2  + 0,05 moli HCl
mCuCl2 = 0,05·135 = 6,75 g