👤

Elevii clase a IV a au colectat hartie timp de 4 luni astfel: in ianuarie 50 kg,in februarie 75 kg,in martie aceeasi cantitate ca si in luna ianuarie,iar in apriliei 100 kg.
Ce suma au incasat din vanzarea hartiei, stiind ca pentru 5 kg au primit 3 lei? Va rog sa ma ajutati.


Răspuns :

50+75+50+100=275kg 4luni
5kg=3lei
275:5=55
55x3=165lei
sper ca te-am ajutat!
50+75+50+100=275kg total
275÷5×3=55×3=165lei