👤

Calculează masa soluției care poate fi pregătită din 500g de substanță, dacă partea de masă a substanței dizolvată este egală cu 5%.

Răspuns :

Fie ms-masa soluției;
Știind că md=500g și x=5% atunci Aplicăm regula de 3 simplă;

Dacă La ,,ms”..........500g subst.
Atunci la 100g............5g subst.
Obținem deci ms=10.000g soluție.(10 kg soluție)
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari