👤

pentru 15 kg de cartofi și 12 kg de varză sau plătit 69 RON iar pentru 5 kg de cartofi și 7 kg de varză 29 RON.
vă rog prin metoda comparației cu explicare întreagă.
Dau coroana.!!


Pentru 15 Kg De Cartofi Și 12 Kg De Varză Sau Plătit 69 RON Iar Pentru 5 Kg De Cartofi Și 7 Kg De Varză 29 RON Vă Rog Prin Metoda Comparației Cu Explicare Între class=

Răspuns :

15c+12v=69
5c+7v=29 /×3

15c+12v=69
15c+21v=87
_________ scădere
/ 9v=18 V=18:9 V=2 Inlocuim varza in relația 5c+7×2=29 5c=29-14 5c=15 C= 15:5 Cartofii 3 lei
15 kg cartofi ....... 12 kg varza ........ 69 lei (2)
5 kg cartofi ........ 7 kg varza ....... 29 lei /x3
15 kg cartofi ........ 21 kg varza ...... 87 lei (1)
scădem din (1) pe (2)
--------- --------- ---------9 kg varza ...... 18 lei
1 kg varza =18:9
=2 lei
69-(2x12) =69-24
=45
45:15=3 lei( 1 kg cartofi)
Sper ca te-am ajutat!