👤

Din 180 kg celuloza de puritate 80% s-au obtinut 150 kg triazotat de celuloza. Care a fost randamentul reactiei?

Răspuns :

m pur celuloza = 0,8*180 = 144 kg 

mp = 150kg

M C6H10O5 = 162kg

162kg...........................................297kg
(C6H10O5)n + 3HNO3 => C6H7O2(ONO2)3 + 3H2O
144kg...........................................x = 264kg

η = mp/mt*100 = 150/264*100 = 56,81%