👤

Determinati raportul greutatilor unui corp la ecuator si la pol pentru o planeta imaginara de raza R=2*10^6 m și masa M=3*10^23 kg, care se rotește in jurul axei sale cu perioada T=4h. Planeta se considera de forma sferica.

Eu imi dau seama ca la ecuator asupra corpului actioneaza si acceleratia centripeta, dar nu stiu cum sa exprim asta in formule si sa calculez raportul.


Răspuns :

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Vezi imaginea АНОНИМ
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari