👤

Intensitatea campului electric intre doua placi metalice paralele este egala cu 500V/m, iar distanta dintre ele -cu 10 cm. ce viteza poseda la atingerea placii pozitive electronul iesit din placa negativa cu viteza foarte mica?

Răspuns :

Cunosti
 E=500V/m intensitatea campului electric dintre placi
d=10 cm=0,1m distanta dintre placi
e= sarcina electronului din tabel
m=masa electronului tot din tabel
Afli tensiunea dintre placi din formula
E=U/d
U=E*d
Lucrul mecanic efectuat de camp asupra electronului este
L=e*U=e*E*d
Lucrul meanic este acumulat de sistem sub forma de energie cinetica
L=Ec=m*v²/2 deci
e*E*d=m*v²/2
De aici scoti
v=√2*e*E*d/m m/s
Am presupus ca electronul pleaca cu voteza zero.
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari