👤

Oxidul de fosfor 4 ce se formează la arderea a 6.2 g fosfor într-un surplus de oxigen s-a dizolvat in 140 ml de KOH cu parteade masă 14% si p =1,14 g/ ml. Ce sare s-a format si care este partea de masă a ei în soluție?

Răspuns :

MP = 31g/mol
n = m/M = 6,2/31 = 0,2 moli P

4P + 5O2 => 2P2O5

4 moli P..................2 moli P2O5
0,2 moli P..............x = 0,1 moli P2O5

P2O5 + 6KOH => 2K3(PO4) + 3H2O

ro = ms/V => ms = ro*V = 1,14×140 = 159,6g sol. KOH

C = md/ms *100 => md = C*ms/100 = 14*159,6/100 = 22,344g KOH

MKOH = 56g/mol
n = md/M = 22,344/56 = 0,4 moli

1 mol P2O5 .........6 moli KOH
0,1 moli P2O5.....x = 0,6 moli KOH

1 mol P2O5........6 moli KOH
x = 0,0666 moli.........0,4 moli KOH

n P2O5 exces = 0,1-0,0666 = 0,9333 moli

6 moli KOH...2 moli K3(PO4)...3 moli H2O
0,4 moli KOH..x........................y moli

x = 2*0,4/6 = 0,133 moli K3PO4
y = 0,2 moli

MK3PO4 = 212g/mol
MH2O = 18g/mol
MP2O5 = 142g/mol


ms final = 0,133*212+0,2*18 + 0,933*142+159,6 = 324g sol. K3PO4

C = md/ms*100 = 28,265/324*100 = 8,724%