👤

calculati masa unui corp care a fost ridicat cu o viteza constanta la inaltimea de 8m in timp ce s-a efectuat un lucru mecanic de 4J.

Răspuns :

Mai intai trebuie sa afli Forta
F=L/d
F=8/4=2
m(masa)=F/g(acceleratia gravitationala)    g=10
m=2/10=0,2 g