Răspuns:
M,CuSO4=160Kg/kmol
M,CuO= 81kg/kmol
M,H2O= 18Kg/kmol
M,H2SO4=98kg/kmol
1kmol.....1kmol........1kmol.......1kmol
CuO + H2SO4---> CuSo4 + H2O
81kg........98kg.........160kg.......18kg
8kg..........x= 9,68kg.....y=15,8kg.....z= 1,78kg
a)9,68kg
b)15,8kg
c)(15,8+5x1,78)kg
Explicație: