👤

Câți moli corespund la a) 170 g Nh3 b) 9.033*10^23 molecule de Nh3

Răspuns :

a) m NH3 = 170g 

MNH3 = AN+3AH = 14+3*1 = 17g/mol

n = m/M = 170/17 = 10 moli NH3

b) 1 mol NH3......................6,022*10^23 molecule
x moli NH3.........................9,033*10^23 molecule

x = 9,033/6,022 = 3/2 = 1,5 moli NH3