Răspuns :
1. n1 moli C3H8
n2 moli C2H4 + H2 ⇒ C2H6
n3 =6moli H2
initial : n1 + n2 + n3 = 12 n1 + n2 = 6 moli
reactioneaza : n2 moli C2H4 + n2 moli H2
amestec gazos final : n1 + n2 + (n3-n2) = 8 12 - n2 = 8 n2 = 4
⇒ n1 = 2 ⇒ nC3H8 = n1 + n2 = 6 moli %C3H8 = 6·100 /8 = 75%
n2 moli C2H4 + H2 ⇒ C2H6
n3 =6moli H2
initial : n1 + n2 + n3 = 12 n1 + n2 = 6 moli
reactioneaza : n2 moli C2H4 + n2 moli H2
amestec gazos final : n1 + n2 + (n3-n2) = 8 12 - n2 = 8 n2 = 4
⇒ n1 = 2 ⇒ nC3H8 = n1 + n2 = 6 moli %C3H8 = 6·100 /8 = 75%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!