👤

5 kg de portocale și 3 kg de banane costă 51 RON Cât costă 1 kg de banane Dacă un kg de portocale costă 6 RON

Răspuns :

5kgP+3kgB=51lei
1kgP=6lei
5kgP=6×5
=30lei
51lei-30lei=21lei(3kgB)
21÷3=7lei(1kgB)
P=portocale
B=Banane
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari