👤

Pentru 3 litri de ulai, 2 kg de malai si 5 kg de rosii s-a platit suma de 36 lai. Stiind ca un litru de ulei costa 4,95 lei, iar un kg de rosii costa 3,25 lei, calculati pretul unui kg de malai.

Răspuns :

5 u+2m+5r=36
3×4,95+2m+5×3,35=36
14,85+2m+16,25=386
2m=36 -16,25=36
2m=36-16,25-14,85
2m=4,90
malai=2,45 ( lei 1 kg de malai)
Sper ca te-am ajutat
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari