Patru elevi am plecat in excursie având 110 , 155, 119 și respectiv 146 lei . Fiecare cheltuiește aceeași suna și le rămân i total 198 lei . Câți lei cheltuiește fiecare ?
Plan 1) Cati lei au avut in total cei 4 copii? 110 lei + 155 lei + 119 lei + 146 lei = 530 lei 2) Cati lei au cheltuit impreuna? 530 lei - 198 lei = 332 lei 3) Cati lei a cheltuit fiecare? 332 lei : 4 = 83 lei a cheltuit fiecare copil
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!