👤

6 kg de portocale costă 18,6 RON 10 kg de portocale de aceeași cantitate coasta... lei


Răspuns :

31 de lei. Faci cu regula de 3 simpla
18.6 X10 :6 = 31  REGULA DE TREISIMPLE! SAU REDUCEREA LA UNITATE.