Răspuns :
-calculez masa de alcool din solutie
vs=119,8ml---> ms= vsxro=119,8mlx0,8g/ml=95,84g
c= mdx100/ms---> md= cxms/100= 96x95,84/100=92 g
-calculez moli alcool, stiind M= 46g/mol
n=m/M= 92g/46g/mol= 2mol
-deduc din ecuatie, moli de etena
1mol.................................1mol
CH3-CH2OH---> H2O+CH2=CH2
2mol..............................n=..2mol
-compar cu moli obtinuti practic
n=V/vm= 35,84 l/22,4 l/mol=1,6mol...mai putin ,din cauza pierderilor
-calculez randamentul
eta= n,practicx100/n,teor=1,6x100/2=80%
vs=119,8ml---> ms= vsxro=119,8mlx0,8g/ml=95,84g
c= mdx100/ms---> md= cxms/100= 96x95,84/100=92 g
-calculez moli alcool, stiind M= 46g/mol
n=m/M= 92g/46g/mol= 2mol
-deduc din ecuatie, moli de etena
1mol.................................1mol
CH3-CH2OH---> H2O+CH2=CH2
2mol..............................n=..2mol
-compar cu moli obtinuti practic
n=V/vm= 35,84 l/22,4 l/mol=1,6mol...mai putin ,din cauza pierderilor
-calculez randamentul
eta= n,practicx100/n,teor=1,6x100/2=80%
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!