👤

Nr de moli de atomi continuti in 4,6 g sodiu este: a) 2 moli b) 0.2 moli de atomi c) 0.4 moli de atomi


Răspuns :

Nr de moli sau cantitatea de substanță are formula de calcul n=m/M cum m=4,6g și M(Na)=23 g/mol atunci n(Na)=4,6/23=0,2 moli. Varianta corectă este b).