Șțiind că m=3,5 kg=3500g Cl2(reprezintă masa de Cl2), iar M(Cl2)=2*mr(Cl)=70g/mol(reprezentând masa molară a Cl2), deducem că n=m/M= 50 moli de Cl2(reprezintă deci cantitatea de Cl). Cum n=N/NA=>N=n*NA=
=(3,011)*10^25 atomi de Cl.
N=nr de atomi iar NA=nr lui Avogadro.(6,023*10^23mol^-1)