in intervalul de timp t=30 min printr-o sectiune transversala a unui conductor este transportata Q=720 C . Stiind ca la capetele conductorului se aplica o tensiune electrica U=12 V . Determinati: a)intensitatea ce strabate conductorul. b) rezistenta electrica a conductorului
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!