👤

De ce suma dispunem dupa 135 zile , daca depunem azi la banca cu dobanda simpla suma de 200.000 u.m cu procent de 2%

Răspuns :

Dobinda=sold*(%/100%)*(numarul de zile/zile an)
Dobinda=200 000*0.02*0.3698=1479.2 lei

unde 0.02=2%/100%
0.3698=135zile/365 zile