👤

rezolvă problema pentru 3kg de mere și 2kg de banane s au plătit 19 lei, iar pentru 5kg de mere și 2kg de banane s au plătit 25 lei. Cat costa 1 kg de banane?


Răspuns :

Ti-o fac prin metoda comparatiei.

3kg m ... 2kg b ... 19lei | scadere
5kg m ... 2kg b ... 25lei |

2kg m ... 0kg b ... 6lei

6lei÷2kg=3lei/1 kg m
3lei×3kg=9lei/3kg m
19lei-9lei=10lei/2kg
10lei÷2=5lei/1