O baterie cu tensiunea electromotoare 1,5 V alimenteaza un consumator cu rezistenta electrica 4ohm. Tensiunea la bornele consumatorului fiind 1V, determina:
a) tensiunea la bornele bateriei
b)intensitatea curentului electric prin circuit
Circuitul este simplu deci la bornele bateriei avem aceeasi tensiune ca la bornele consumatorului. Daca U=1V si p=4 unde p=U/T avem ca I=U/P sau 1/4=0,25A Sper ca este bine . Succes !
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!