👤

Un bolovan de 500 kg este ridicat cu ajutorul unei parghii de 1 m . Avand punctul de sprijin la 0,2 m de la un capat
a) determinati greutatea bolovanului
b) determinati modul de ridicare si reprezentati ce actioneaza
c) calculati valoarea fortei active necesare ridicarii
Va roog mult ma repede


Răspuns :

Se dă:
parghie
l= 1m
b1=0,2m
_____________
G-?
b) - ?
Fo-?

Re-re:
G=m*g=500*10=5000N

b2=l-b1=1-0,2=0,8m
Fo=(G*b1)/b2=(5000*0,2)/0,8=1250N

Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari