Răspuns :
Transforma 28.8km/h in m/s dar eu cred ca al doilea cu 7 m/s ajunge primul pt daca transformi 28.8 km/h in m/s va avea mai mult de 7 m/s
Se da:
d=400m
v1=28,8km/h=8m/s
v2=7m/s
Sa se afle t1=? si t2=?
Rezolvare:
v=d/t
t=v/d
t1=v1/d= 8m/s / 400m = 0,02 s
t2=v2/d= 7m/s / 400m = 0,017 s
R/s: dupa timp putem spune ca alergatorul al doilea a ajuns primul deoarice ia trebuie mai putin timp pentru a ajunge la start
Sper ca te-am ajutat!
Succes!
d=400m
v1=28,8km/h=8m/s
v2=7m/s
Sa se afle t1=? si t2=?
Rezolvare:
v=d/t
t=v/d
t1=v1/d= 8m/s / 400m = 0,02 s
t2=v2/d= 7m/s / 400m = 0,017 s
R/s: dupa timp putem spune ca alergatorul al doilea a ajuns primul deoarice ia trebuie mai putin timp pentru a ajunge la start
Sper ca te-am ajutat!
Succes!
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!