👤

patru kg de portocale și două de banane costă 32 de lei. Un kg de banane costă cât două kg de portocale. cât costă un kg de portocale. ? dar un kg de banane. ?

Răspuns :

Cat costa un kg de portocale?
32:4=8

Cât costă un kg de banane?
8•2=16

4kg.p+2kg.b=32lei
1kg.b=2kg.p.....=> 2kg.b=4kg.p

4kg.p+2kg.p=32 lei
8kg.p=32 lei
1kg.p=32:8
1kg.p=4 lei (1kg.portocale)
1kg.b=4*2
1kg.p=8 lei (1kg.banane)

4kg.p*4lei+2kg.b*8 lei=
=16lei+16lei
=32lei in total

------------------------------------------------------------------

Aflam cati lei costa 1 kg. de portocale

1kg.banane=2 kg.portocale
2kg.banane=4 kg.portocale
4kg.portocale+4kg.portocale=32 lei
8kg.portocale =32 lei 
1kg.portocale=32:8
1kg.portocale=4 lei

Aflam cat costa 1kg.de banane

1kg.banane=2kg.portocale*4 lei
1kg.banane=8lei

4kg.p*4+2kg.b*8=32lei