👤

Pentru 3 litri de ulei,2kg de malai si 5kg de rosii s-a platit suma de 36 de lei.Stiind ca un litru de ulei costa 4,95 lei,iar un kilogram de rosii costa 3,25 lei.Calculati pretul unui kh de malai.

Răspuns :

4,95*2=9,9 ulei
3,25*5=16,25rosii
9,9+16,25=26,15
36-26,15=9,85
9,85:2=4,925 lei kg de malai