👤

la un spectacol s-au vandut 2500 de bilete de trei categorii.15%cu pretul de 14 lei biletul,56% cu pretul de 10 lei ,iar restul cu pretul de5 lei biletul .calculati suma totala incasata

Răspuns :

2500 * 15/100 = 375   (bilete cu 14 lei/bilet.)
2500 * 56/100 = 1400 (bilete cu 10 lei/bilet.)
raman ... 2500 bilete. - (375bilete+1400bilete)=725 bilete cu 5 lei/bilet
Suma incasata = 375×14 lei + 1400×10 lei + 725×5 lei =                                                               = 5250 lei+14.000 lei+3.625 lei =
                         = 22875 lei