Răspuns :
. 7kg zahar..... 5kg orez...... 175.000lei x2
4kg zahar..... 2kg orez....... 88.000lei x5
________________________________
14kg zahar.... 10kg orez..... 350.000 lei
20kg zahar.... 10kg orez..... 440.000 lei
________________________________
6kg zahar...... /.......................... 90.000 lei
1kg zahar......................... 90.000:6=15.000lei
Si acuma înlocuim:
15.000x4......2kg orez........... 88.000 lei
60.000lei.....2kg orez............ 88.000lei 2kg orez.... 88.000lei-60.000lei=28.000lei
1kg orez......... 28.000:2=14.000lei
Și gata..
4kg zahar..... 2kg orez....... 88.000lei x5
________________________________
14kg zahar.... 10kg orez..... 350.000 lei
20kg zahar.... 10kg orez..... 440.000 lei
________________________________
6kg zahar...... /.......................... 90.000 lei
1kg zahar......................... 90.000:6=15.000lei
Si acuma înlocuim:
15.000x4......2kg orez........... 88.000 lei
60.000lei.....2kg orez............ 88.000lei 2kg orez.... 88.000lei-60.000lei=28.000lei
1kg orez......... 28.000:2=14.000lei
Și gata..
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!