Răspuns :
7 kg zahar.....5 kg orez.....175000 lei
3 kg zahar....5 kg orez.....88000 lei
7 - 3 = 4 kg zahar
4 kg zahar.....175000 - 88000 = 87000 lei
1 kg zahar.....87000 : 4 = 21750 lei
7 kg zahar.....5 kg orez.....175000 lei
7 kg zahar.....21750 × 7= 152250 lei
5 kg orez......175000 - 152250 = 22750 lei
1 kg orez.......22750: 5 = 4550 lei
V: 7 × 21750 + 5 × 4550 = 152250 + 22750 = 175000 lei
P.S. A trebuit sa modific 3 kg zahar in loc de 4 kg deoarece nu- mi dadea nicicum bine.
Daca as fi fost rezolvat:
7-4 = 3 kg zahar
3 kg zahar.....175000 - 88000 = 87000 lei
1 kg zahar.....87000 : 3 = 29000 lei
7 kg zahar.....5 kg orez.....175000 lei
7 kg zahar.....29000 × 7= 203000 lei
Dupa cum se observa, rezultatul este mai mare decat 175000, de aceea nu as fi avut cum sa continui pentru a afla cat costa 1 kg orez
3 kg zahar....5 kg orez.....88000 lei
7 - 3 = 4 kg zahar
4 kg zahar.....175000 - 88000 = 87000 lei
1 kg zahar.....87000 : 4 = 21750 lei
7 kg zahar.....5 kg orez.....175000 lei
7 kg zahar.....21750 × 7= 152250 lei
5 kg orez......175000 - 152250 = 22750 lei
1 kg orez.......22750: 5 = 4550 lei
V: 7 × 21750 + 5 × 4550 = 152250 + 22750 = 175000 lei
P.S. A trebuit sa modific 3 kg zahar in loc de 4 kg deoarece nu- mi dadea nicicum bine.
Daca as fi fost rezolvat:
7-4 = 3 kg zahar
3 kg zahar.....175000 - 88000 = 87000 lei
1 kg zahar.....87000 : 3 = 29000 lei
7 kg zahar.....5 kg orez.....175000 lei
7 kg zahar.....29000 × 7= 203000 lei
Dupa cum se observa, rezultatul este mai mare decat 175000, de aceea nu as fi avut cum sa continui pentru a afla cat costa 1 kg orez
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!