1.
ementul Cu are A = 64 u.a.m (masa atomica rotunjita)
nr. de moli de Cu existenti in moneda sunt...: 2 g / 64 = 0,031 moli Cu
1 mol de orice subst. contine 6,023*10^23 particule (este nr lui Avogadro)
=> N particule existente in moneda = nr. moli * N (lui Avogadro) = 0,031*6,023*10^23 = 0,188*10^23 atomi Cu
2. te uiti in Sist. Periodic al Elementelor Chimice si vei gasi A = 27 u.a.m.
1 mol de Al are masa unui atom de Al adica = 27.