👤

pentru 25kg de portocale si 25kg de mere s-a platit suma de 250 lei. stiind ca un kg de poretcale are acelasi pret cu un kg demere, afla cat costa un kg de fructe din fiecara fel. rezolva problema in doua moduri.

Răspuns :

25+25=50 kg de mere si portocale
250:50=5 lei costa un kg de fructe din fiecare fel