Răspuns :
300 kg rosii .........200 kg ardei ..........540 000 lei |×3
400 kg rosi ..........300 kg ardei ..........760 000 lei |×2
900 kg rosii ..........600 kg ardei ..........1 620 000 lei
800 kg rosii ..........600 kg ardei ..........1 520 000 lei
..................................................................................
100 kg rosii ............. / ..................... 100 000 lei
1 kg rosii costa: 100 000:100=1 000 lei
300 kg rosii costa: 300×1 000=300 000 lei
200 kg ardei: 540 000-300 000=240 000 lei
1 kg ardei costa: 240 000:200=1 200 lei
R. 1 000 lei/kg rosii; 1 200 lei/kg ardei
400 kg rosi ..........300 kg ardei ..........760 000 lei |×2
900 kg rosii ..........600 kg ardei ..........1 620 000 lei
800 kg rosii ..........600 kg ardei ..........1 520 000 lei
..................................................................................
100 kg rosii ............. / ..................... 100 000 lei
1 kg rosii costa: 100 000:100=1 000 lei
300 kg rosii costa: 300×1 000=300 000 lei
200 kg ardei: 540 000-300 000=240 000 lei
1 kg ardei costa: 240 000:200=1 200 lei
R. 1 000 lei/kg rosii; 1 200 lei/kg ardei
300 kg rosii .......... 200 kg ardei ..............540 000 lei l ( x 3)
400 kg rosii ...........300 kg ardei...............760 000l lei l ( x 2)
______________________________________________________
900 kg rosii...........600 kg ardei...............1 620 000 lei ( - )
800 kg rosii...........600 kg ardei...............1 520 000 lei
________________________________________________
(900 - 800) kg rosii. /..... costa ............. 1 620 000 lei - 1 520 000 lei
100 kg rosii = 100 000 lei
1 kg de rosii = 100 000 : 100 = 1 000 lei
200 kg ardei costa 540 000 lei - 300 x 1 000 lei = 540 000 lei - 300 000 lei
1 kg de ardei = 240 000 : 200 = 1 200 lei
Raspuns: 1 000 lei, 1 200 lei
400 kg rosii ...........300 kg ardei...............760 000l lei l ( x 2)
______________________________________________________
900 kg rosii...........600 kg ardei...............1 620 000 lei ( - )
800 kg rosii...........600 kg ardei...............1 520 000 lei
________________________________________________
(900 - 800) kg rosii. /..... costa ............. 1 620 000 lei - 1 520 000 lei
100 kg rosii = 100 000 lei
1 kg de rosii = 100 000 : 100 = 1 000 lei
200 kg ardei costa 540 000 lei - 300 x 1 000 lei = 540 000 lei - 300 000 lei
1 kg de ardei = 240 000 : 200 = 1 200 lei
Raspuns: 1 000 lei, 1 200 lei
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!