👤

INTR-un vas gradat in milimetri se afla 25 ml de apa.Se pune in vas un cub din fier cu latura de 2 cm.Care va fi nivelul apei din vas după introducerea cubului?

Răspuns :

scufundand cubul in apa, nivelul apei va indica un nou volum, adica

V' = V apa + V cub 

volumul apei = 35 ml apa 
volumul cubului = latura x latura x latura = l³ = 2 cm x 2 cm  x 2 cm = 8 cm³ 

(1 litru  = 1 dm³ = 1000 cm³ = 1000 ml 
1 ml = 1 cm ³ )

8 cm³ = 8 ml 

volumul continut in vas = 25 ml + 8 ml = 33 ml 
Vă mulțumim că ați ales să vizitați site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți alte întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista de favorite!


Ze Teaching: Alte intrebari